Electro-Voice ELX200-18SP-US 1200W Powered 18'' Subwoofer - 9075 Pick-Up Only
Brand:
Quantity: 1
Available at: COON RAPIDS
  • 15 Coon Rapids Blvd., Coon Rapids Minnesota, 55448
In-Store Pickup
Have something to trade?
Trade Now
Categories: Speakers
Description
*This item is available for Local Pick-up Only at our Coon Rapids, Minnesota location.
ELX200-18SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 132 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (18-inch EVS-18L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and compact 15-mm wood enclosures, integrated M20 threaded pole polemount plate, and two-handle design for easy lifting.
High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 132 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
Specifications:
Frequency response (-3 dB): 47 Hz - 105 Hz¹
Frequency range (-10 dB): 40 Hz - 145 Hz¹
Maximum SPL: 132 dB²
Power rating: 1200W
LF transducer: EVS-18L 457 mm (18 in)
Low-Pass frequency: Adjustable 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
Connectors: (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
Enclosure: 15 mm plywood with EVCoat
Grille: 18 AWG steel with powdercoat
Color: Black or White
Dimensions (H x W x D): 600 mm x 507 mm x 574 mm (23.7 in x 20.0 in x 22.6 in)
Net weight: 29.0 kg (64 lb)
Shipping weight: 33.1 kg (73.0 lb)
Power consumption: 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.2 ~ 0.6A³
Color: Black
¹ Full space measurement using music DSP preset.
² Maximum SPL is measured at 1 m using broadband pink noise at maximum output.
³ Current rating is 1/8 power.
Specifications
  • Brand: Electro-Voice
  • Type: Subwoofer
  • Model: ELX200
  • Connectivity: Wired
  • Color: Black
  • MPN: ELX200-18SP-US
  • RMS Power: 1200W
  • Country/Region of Manufacture: China
  • Shape: Rectangular
Whats Included
Electro-Voice ELX200-18SP-US 1200W Powered 18'' Subwoofer - 9075
Electro-Voice Padded Cover (not pictured)
Power Cable
Condition
Return Policy and Handling Time
Free Delivery
15 Days Return
If goods have problems
Secure Payment
100% secure payment